podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Sri Lanka - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Sri Lanka - wiza, ambasady, przepisy

Colombo     
sri.lanka
Sri Lanka - podróże do Sri LankiSri Lanka - mapa krajuSri Lanka - spis artykułów i galeriiSri Lanka - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeSri Lanka - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaSri Lanka - szczepienia, zdrowie, poradySri Lanka - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROSri Lanka - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOSri Lanka - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę (więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.eta.gov.lk).
Opłata za wydanie wizy w systemie ETA wynosi 20 USD. Wiza może zostać także wydana po przylocie na lotnisku, co wiąże się z opłatą 25 USD.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.
Informacje dla kierowców
Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Do prowadzenia pojazdów drogowych niezbędne jest również uzyskanie dodatkowego pozwolenia, po które można zwrócić się do „AA” w Kolombo. Drogi pozostają w złym stanie. Prowadzenie samochodu jest uciążliwe i ryzykowne z uwagi na nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jak i zły stan techniczny wielu pojazdów. Zaleca się dla potrzeb przemieszczania się, korzystanie z taksówek lub wynajmowanych z kierowcami samochodów. Przy korzystaniu z taksówek i ryksz zawsze należy uzgodnić cenę przejazdu przed rozpoczęciem podróży.
Podróżowanie po kraju
Zaleca się ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Przestrzegać należy zakazu wchodzenia na tereny oznakowane jako zaminowane (akcja rozminowywania nadal trwa).
Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.
Przepisy celne
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Przydatne informacje
• Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania dowodu wymiany. Wymiany walut można dokonać w oficjalnych punktach wymiany, po okazaniu paszportu.
• W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom.
• Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.
• Opalanie toples lub bez kostiumu kąpielowego jest generalnie zabronione.
• Pomiędzy majem i wrześniem na Sri Lance trwa okres monsunowy. Obfite opady deszczów mogą prowadzić do powodzi dezorganizujących transport drogowy.
• Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.
• W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.

Konsulat RP w Kolombo
Konsul Honorowy: Mr Desamanya Kandiah Balendra (Ken)
C/o Deputy Chairman's Office Phoenix Ventures Ltd. 2nd Floor,
409 Galle Rd.Colombo 03 Sri Lanka
tel. (00-9411) 256 56 12, 693 307
fax. (00-9411) 266 96 39
kenbalendra@hotmail.com

Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
Al. Wilanowska 313 A
02-665 Warszawa
tel.: 853 88 96, 853 88 97
fax: 843 53 48
lankaemb@medianet.pl
www.srilanka.pl
www.ceylontea.com.pl